Otwarty Nocny Marsz Kondycyjny Sokoła


Pierwszy Otwarty Nocny Marsz Kondycyjny Sokoła za nami!

Marsz odbył się w miniony piątek, 15 lipca 2016 r. Na miejscu zbiórki pojawili się nie tylko druhowie leszczyńskiego ?Sokoła? ale także mieszkańcy Leszna, pasjonaci aktywnego spędzania wolnego czasu. Zgodnie z planem w ciągu ok. ośmiu godzin uczestnicy marszu pieszo pokonali trasę Leszno ? Nowy Świat ? Trzebania ? Osieczna ? Leszno. Marsz był częścią cyklu wydarzeń związanych z obchodami 5 rocznicy reaktywacji Towarzystwa.

Uczestnicy Otwartego Nocnego Marszu Kondycyjnego Sokoła, fot. M.Dziedzic, 2016-07-15

Uczestnicy Otwartego Nocnego Marszu Kondycyjnego Sokoła, fot. ze zbiorów M.Dziedzic

Druhowie ?Sokoła? na czele z Komendantem Markiem Kasperskim stawili się w pełnym umundurowaniu i oporządzeniu, przygotowani do długiej wędrówki w lesie. Od razu pojawiło się wiele pytań o posiadane wyposażenie i broń, które druhowie prezentowali zgromadzonym podczas zbiórki. Po krótkim powitalnym przemówieniu, Komendant wydał komendę do wyruszenia i kolumna rozpoczęła swoją wędrówkę.

Nie tylko maszerowanie.

Podczas jednego z przystanków, w lesie między Trzebanią, a Kąkolewem, uczestnicy marszu odwiedzili miejsce pamięci ? pomnik upamiętniający dowódców z Powstania Wielkopolskiego, por. Wacława Andrzejewskiego i ppor. Leona Włodarczaka, którzy zginęli w lipcu 1919 r., zaatakowani przez niemiecki patrol. Przystanek był też okazją do przywołania kilku faktów z historii naszego regionu. Słowami ?chwała bohaterom? i chwilą ciszy zgromadzeni oddali cześć poległym w walce o wolność naszej ojczyzny.
Dalsza wędrówka w kierunku Osiecznej upłynęła na rozmowach na różne tematy m. in. związane z organizatorem marszu, leszczyńskim ?Sokołem?. Druhowie chętnie opowiadali o inicjatywach podejmowanych przez Towarzystwo oraz o własnej, codziennej działalności.

Oficjalnie przy ognisku

Po kilkugodzinnym marszu uczestnicy dotarli do Osiecznej, gdzie druhowie Polowej Drużyny Sokoła sprawnie rozpalili ognisko, przy którym wszyscy zgromadzili się aby odpocząć, ogrzać się i upiec kiełbaski. Wkrótce przyszła też pora na część oficjalną. Prezes ?Sokoła? Damian Małecki wygłosił krótkie przemówienie przybliżając zgromadzonym historię i działalność Towarzystwa oraz aktualnie podejmowane inicjatywy. Dziś już wiemy, że jedna z ważniejszych, dotycząca remontu leszczyńskiej strzelnicy, zgodnie z zapowiedziami władz Leszna, zostanie zrealizowana właśnie dzięki zaangażowaniu m. in. ?Sokoła?. Za zaangażowanie w działalność Towarzystwa Prezes wyróżnił Komendanta Polowej Drużyny Sokoła dh Marka Kasperskiego, dh Halinę Cichocką-Nowak oraz dh Bogusława Burmistrzaka. Po krótkiej przerwie uczestnicy marszu ruszyli w drogę powrotną aby zgodnie z planem, ok. godz. 4:00 wrócić do Leszna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odważyli się zmierzyć z przygotowaną przez nas trasą, szczególnie najmłodszym, dzielnie dotrzymującym kroku pozostałym uczestnikom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym fanpage na Facebook?u – GALERIA ZDJĘĆ.