Polowa Drużyna Sokoła na X Pikniku Szybowcowym


W sobotę 18 czerwca 2016 Druhowie Polowej Drużyny Sokoła wystawili swoje stoisko na Jubileuszowym X Pikniku Szybowcowym w Lesznie. To kolejna w tym roku impreza, na której można było spotkać Sokołów.

Atrakcje dla dużych i małych

Piknik jak co roku zgromadził wielu odwiedzających, pasjonatów lotnictwa, militariów i chętnych do spędzenia po prostu upalnego dnia w radosnej, piknikowej atmosferze.

Stanowisko "Sokoła"

Stanowisko „Sokoła”

Oprócz wielu atrakcji na niebie dużo ciekawego działo się na ziemi. Na odwiedzających lotnisko w Lesznie czekało m.in. stoisko ?Sokoła?, na którym druhowie Polowej Drużyny Sokoła zaprezentowali się w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu taktycznym. Wielu odwiedzających przyciągnęła wystawa broni, którą można było nie tylko podziwiać, ale i wziąć do ręki, przymierzyć się, a nawet rozłożyć i złożyć, niekiedy bez pomocy druhów. Zwiedzający mieli do dyspozycji wiele jednostek broni, w tym oryginalne karabinki Tantal, karabinek AK oraz karabin maszynowy RPD, a także repliki ASG karabinu wyborowego Dragunowa SWD, karabinka M4 oraz strzelby Mossberg. Odwiedzający zadawali liczne pytania, a druhowie prezentowali i opowiadali o posiadanej broni, nie zapominając o propagowaniu przy okazji, tak ważnych szczególnie w tym przypadku, zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią.

Zamaskowany mały strzelec karabinu maszynowego - jednej z atrakcji naszego stoiska

Zamaskowany mały strzelec karabinu maszynowego – jednej z atrakcji naszego stoiska

Ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród najmłodszych, cieszyło się zamaskowane stanowisko karabinu maszynowego, które od razu stało się wymarzonym obiektem do zrobienia sobie zdjęć dla najmłodszych.

Druhowie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie i Polowej Drużyny Sokoła, m. in. o tym co i jak trenują, w jakich akcjach i wydarzeniach biorą udział, a także co zrobić, aby wstąpić w szeregi stowarzyszenia. Druhowie wywarli na odwiedzających na tyle duże wrażenie, że niejednokrotnie byli zachęcani do pozowania do pamiątkowych zdjęć. Świadomość tego, że symbole „Sokoła” znajdą się w niejednym rodzinnym albumie, stanowi miłą nagrodę za poświęcenie, z jakim w ten upalny dzień druhowie pełnili służbę.

Chwila wspomnień i refleksji

Spotkanie na naszym stoisku dla wielu osób było okazją do wspomnień.

Uczestnik wojny opowiada druhom o swojej historii

Odwiedzający stoisko ?Sokoła? opowiadali o swoich doświadczeniach i ciekawostkach z lat służby w wojsku. Dla wielu mężów i ojców była to okazja do pochwalenia się przed rodziną i pokazania czego sami używali w wojsku. Panowie dzielili się z druhami swoimi spostrzeżeniami i przygodami z bronią. Niektórzy wręcz sprawdzali wiedzę druhów oraz wyzywali ich na pojedynki w rozkładaniu i składaniu broni, zazwyczaj wygrywane jednak przez druhów, co podkreślało ich znakomite przygotowanie. Nie zabrakło także historii z dawnych lat, z okresu II wojny światowej, powojennej tułaczki przez radzieckie obozy i powrotu do wolnej Polski, którymi chętnie dzielił się z nami jeden ze starszych odwiedzających. To dobrze, że tacy ludzie wciąż są wśród nas i tak ochoczo opowiadają swoje historie.

 

 Do zobaczenia za rok

Tak ciepłe przyjęcie i duże zainteresowanie wśród odwiedzających Piknik Szybowcowy nie pozostawia nam innej możliwości, jak tylko niezwłocznie rozpocząć przygotowania do przyszłorocznej imprezy, aby gościom odwiedzającym nasze stoisko, zapewnić jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń. Tymczasem już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na naszym profilu na FB (przejdź do galerii) oraz podzielenia się wrażeniami z pobytu na naszym stoisku.

Bogusław Burmistrzak