Reaktywacja gniazda TG „Sokół” w Szamotułach


Liczna grupa przedstawicieli Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Lesznie wyjechała do Szamotuł, gdzie odbyła się uroczystość 130. rocznicy zawiązania miejscowego gniazda ?Sokoła.? Leszczynian nie zabrakło też przy mogiłach polskich patriotów zamordowanych w czasie wojny.

Uczestnicy uroczystości w Szamotułach

Pamięci pomordowanych

Uroczystości 130. rocznicy powstania TG „Sokół” w Szamotułach odbyły się w niedzielę, 15 stycznia. O godz. 13.45 druhowie z szamotulskiego gniazda wraz z liczną grupą gości (w sumie ok. 80 osób, w tym leszczynianie) zebrali się przy mogiłach Polaków pomordowanych przez hitlerowców w lasach kobylnickich w czasie drugiej wojny światowej, by oddać cześć spoczywającym tam członkom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W uroczystym apelu pomordowanych, wspomniano także druhów, którzy zginęli w Katyniu i obozach koncentracyjnych Dachau, Oświęcim, Oranienburg i Mauthausen.

Reaktywacja

O godzinie 14.45 uroczystą Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w intencji ruchu sokolego i odradzającego się gniazda w Szamotułach celebrował ks. Kapelan Sokolstwa Polskiego Marcin Kostka. Na zebranych duże wrażenie zrobił piękny drewniany kościół we wsi Słopanowo, w którym odbyła się liturgia. Homilia w sporej części zawierała wątki patriotyczne i sokole.
W głównej akademii rocznicowej, która odbyła się w Szamotułach, brali udział przedstawiciele z zaprzyjaźnionych gniazd z Leszna, Zbąszynia, Perkowa i Obornik. Uroczystości te połączone były z publiczną reaktywacją gniazda szamotulskiego, dlatego w ich trakcie ksiądz kapelan przyjął uroczyste ślubowanie od druhów i druhen z Szamotuł. Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych i państwowych. Historię szamotulskiego gniazda od 1887 do 2017 roku przybliżył Druh Sławomir Hazak.

Druh Sławomir Hazak (z lewej) odbiera gratulacje od druha Damiana Małeckiego (z prawej). Na prawo widoczny sztandar zaprzyjaźnionego gniazda TG „Sokół” Perkowo

Natomiast historię całego ruchu sokolego przedstawił Druh Damian Małecki, prezes gniazda w Lesznie. W trakcie swego wykładu mówił także o najbliższych planach obchodów 150-rocznicy powstania ruchu sokolego. Rocznica przypada w tym roku. Gniazdo z Leszna w Szamotułach reprezentowali: Damian Małecki, Damian Szymczak, Jerzy Kostański, Halina Cichocka-Nowak, Zenon Białasik, Teresa Białasik, Zygmunt Sołtysik, Danuta Sołtysik, Dariusz Przybylski, Karol Neumann, Marek Dziedzic, Marek Kasperski (komendant Polowej Drużyny Sokoła), Michał Pospiech, Radosław Polsakiewicz, Łukasz Kielaszewski.

Damian Szymczak