Sokół na 25-leciu SM Zielone Światło


W sobotę 04 czerwca 2016 Druhowie Polowej Drużyny Sokoła byli gośćmi Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Światło w Lesznie podczas pikniku integracyjno-sportowego z okazji jubileuszu 25 lat Spółdzielni. Największą atrakcją, która przez całą imprezę gromadziła wielu zainteresowanych, była strzelnica zorganizowana przez Sokoła na polanie w Karczmie Borowej.

Pokazy, ćwiczenia, strzelanie

Strzelnica

Strzelnica

Mieszkańcy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas strzelania z replik ASG. Druhowie przygotowali także kilka rodzajów broni krótkiej i długiej, w tym automatycznej. Przy okazji strzelania członkowie „Sokoła” prezentowali prawidłowe postawy strzeleckie, uczyli postępowania z bronią, nie zapominając o podkreślaniu zasad bezpieczeństwa. Zabawa była na tyle wciągająca i emocjonująca, że niejednokrotnie strzelający organizowali między sobą szybkie konkursy o różne nagrody, co dodatkowo zwiększało rywalizację.

 

2016-06-04 - Piknik SM Zielone Światło - Wystawa broni

Stoisko „Sokoła” z bronią

Spotkanie było także okazją do podnoszenia umiejętności przez samych Druhów. W wolnej chwili przed piknikiem Sokoli ćwiczyli rozkładanie i składanie karabinków AK, co już później podczas pikniku stało się ciekawym elementem wystawy broni znajdującej się przy strzelnicy. Wystawa na której można było nie tylko zobaczyć ale także przymierzyć się do prawdziwych karabinków AK oraz karabinu maszynowego RPD gromadziła wielu dużych i małych zainteresowanych. Dla wielu mieszkańców była to okazja do wspomnień i wymiany doświadczeń z dawnych lat z wojska.

 

 

2016-06-04 - Piknik SM Zielone Światło - Pierwsza pomoc

Punkt pierwszej pomocy

Nie tylko strzelanie

Ważnym elementem obecności Sokoła na pikniku był pokaz medyczny. Chętni mogli zdobyć wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć jak należy prawidłowo zbadać poszkodowanego, przygotować do działań ratowniczych oraz samemu przeprowadzić masaż serca na fantomie pod okiem instruktora. Tak zdobyta wiedza i doświadczenie mogą kiedyś pomóc mieszkańcom w ratowaniu zdrowia i życia.

 

 

Trening czyni mistrza!

Jako, że ćwiczenie czyni mistrza, a każda okazja do treningu jest dobra, Druhowie Polowej Drużyny Sokoła wykorzystali także i ten moment jako możliwość do wspólnego treningu. Pod czujnym okiem Komendanta Marka Kasperskiego ćwiczyli poruszanie się z bronią, dynamiczną zmianę magazynka w karabinku AK różnymi sposobami (w tym także używając do tego tylko jednej ręki!), a także elementy współdziałania w parze i trzyosobowym zespole. To wszystko nie uszło uwadze organizatorów pikniku oraz zgromadzonych mieszkańców SM i stało się dodatkową atrakcją imprezy. Oczywiście jak na każdym pikniku nie zabrakło także grochówki z wielkiego kotła i kiełbasek z grilla.

Druhowie PDS, od lewej: dh Jędrzej Wojtkowiak, dh Bogusław Burmistrzak, Komendant Marek Kasperski, dh Kamil Klimaszewski, dh Mateusz Domarecki

Druhowie PDS, od lewej: dh Jędrzej Wojtkowiak, dh Bogusław Burmistrzak, Komendant Marek Kasperski, dh Kamil Klimaszewski, dh Mateusz Domarecki

Organizatorzy byli bardzo wdzięczni Polowej Drużynie Sokoła za przybycie i uatrakcyjnienie pikniku, wielokrotnie podkreślali profesjonalne przygotowanie oraz zapewnili, że Druhowie zostaną zaproszeni na kolejną imprezę organizowaną przez Spółdzielnię Mieszkaniową Zielone Światło.

Bogusław Burmistrzak