Menu Zamknij

Tablica TG „Sokół” odsłonięta! [relacja]

Wiceprezydent Adam Mytych oraz druh Andrzej Kotlarski dokonali symbolicznego odsłonięcia tablicy poświęconej TG „Sokół” w Lesznie przed budynkiem leszczyńskiej Ćwiczni.

Odsłonięcie tablicy. Od prawej stoją: Damian Małecki, Zenon Jóźwiak, ks. Józef Majchrzak, Adam Mytych i Bruno Wojciechowski. Leszno, 27 grudnia 2019

Trochę ta historia została zapomniana, ale dzisiaj staramy się zasługi tych ludzi przypomnieć. Dziś świętujemy 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To powstanie bez „Sokoła” na pewno by się nie powiodło. Działacze TG „Sokół” jako pierwsi przystąpili do działań powstańczych, była na tamten czas jedna z niewielu zorganizowanych sił paramilitarnych, która działała na terenie Wielkopolski. Wydaje mi się, że ta organizacja i jej dorobek i działalność może być przykładem dla współczesnego pokolenia Polaków i dlatego też właśnie po to ta organizacja została reaktywowana w 2011 roku. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy działali w tym kierunku, aby pamięć o „Sokole” trwała jak najdłużej – powiedział na rozpoczęcie uroczystości Damian Małecki, prezes TG „Sokół” w Lesznie.

W uroczystościach udział wzięło liczne grono zaproszonych gości, w tym kierownik delegatury Urzędu Wojewódzkiego Zenon Jóźwiak, radni Rady Miejskiej Leszna Kazimierz Jęcz, Stefania Ratajczak, Lidia Baksalary, Bernardyna Kaźmierczak, Mariusz Nowacki, ks. dziekan Józef Majchrzak, a także leszczyńska „Solidarność” na czele z przewodniczącym Karolem Pabisiakiem, delegacja Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Markiem Goryniakiem na czele oraz wielu innych przedstawicieli organizacji społecznych i mieszkańców Leszna.

Tablica informacyjna upamiętniająca działalność TG „Sokół” w Lesznie

Prezes Małecki podziękował na zakończenie władzom Leszna za wsparcie inicjatywy, a w szczególności naczelnikowi Tomaszowi Szymańskiemu oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do upamiętnienia działaczy „Sokoła” w Lesznie. Dalsza część uroczystości odbyła się w Bibliotece Ratuszowej, gdzie na uczestników czekał okolicznościowy poczęstunek.