U druhów w Perkowie


Trzyosobowa delegacja naszego gniazda gościła w Perkowie, gdzie odbyły się uroczystości dziewięćdziesiątej rocznicy poświęcenia sztandaru tamtejszego TG ?Sokół?. W skład delegacji weszli: Damian Małecki, Jerzy Kostański oraz Damian Szymczak. Uroczystości w tym zaprzyjaźnionym Towarzystwie odbyły się w sobotę, 4 października 2014 roku. Wcześniej wszyscy spotkali się w kościele parafialnym w Przemęcie, na uroczystej mszy.

Następnie przejechaliśmy do sali wiejskiej w Perkowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Warto dodać, iż uroczystości sokole połączono tam z obchodem Dnia Seniora, na sali nie zabrakło więc najstarszych mieszkańców wsi.

SONY DSC

Historia sokolego sztandaru

Spotkanie rozpoczął Adam Skorupiński prezes ?Sokoła? w Perkowie. Przedstawił historię TG ?Sokół? na ziemiach polskich oraz w samej wsi. Tamtejsze gniazdo założono 6 marca 1923 roku. Natomiast 24 sierpnia 1924 r. uroczyście poświęcono sztandar. Uszyła go mieszkanka Perkowa Marta Szymańska. W czasie okupacji sztandar zaginął na kilkadziesiąt lat. Dwa lata temu mieszkańcy wsi przeczytali w przedwojennej gazecie artykuł na jego temat. Postanowili sztandar znaleźć. Udało się, był u państwa Leśniczaków. Zdopingowani tym sukcesem podjęli decyzję o utworzeniu gniazda TG ?Sokół? w Perkowie.

A teraz po dwóch latach uroczyście obchodzili rocznicę poświęcenia sztandaru. Dodamy, że nie mogli zrobić tego w sierpniu. Z prozaicznego powodu – musieli poczekać na koniec remontu w sali wiejskiej. Oprócz zaproszonych gości, mieszkańców wsi i miejscowych samorządowców obecni byli delegaci gniazd sokolich z: Bukówca Górnego oraz Zbąszynia. Z roku na rok do Perkowa zjeżdża coraz więcej Towarzystw, a sama miejscowość staje się sokolą stolicą Polski.

SONY DSC

Damian Szymczak