Menu Zamknij

Z „Sokoła” do Olympique Marsylia

Czy transfer z niewielkiego klubu z Leszna do czołowego klubu piłkarskiego Europy jest możliwy? Historia pokazała, że marzenia mogą się spełniać. Dokonał tego Franciszek Olejniczak, przedwojenny działacz „Sokoła” w Lesznie i klubu Polonii Leszno.

Zawodnicy „Sokoła” Leszno w 1928 r. Koledzy klubowi Franciszka Olejniczaka

Franciszek Olejniczak urodził się 5 września 1910 r. w  Recklinghausen w Westfalii. Do Leszna trafił najpewniej wraz z rodzicami po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jak wielu ówczesnych mieszkańców Leszna. Jako młody chłopak wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, w którym rozpoczął swoją piłkarską karierę.

Co dzisiaj może wydawać się niewiarygodne, do jednego z najmocniejszych klubów ligi francuskiej trafił w sezonie 1930-1931 z Polonii Leszno. Wcześniej grał jednak w TG „Sokół” Lesznie, o czym z dumą wspomina „Głos Leszczyński”, największa przedwojenna gazeta w Lesznie. Zresztą pojedynki obu drużyn z Leszna przed II wojną światową przyciągały tłumy kibiców w Lesznie. Był to jeden z powodów, dzięki któremu rywalizacja stała na wysokim poziomie. Drużyny walczyły o prymat w Lesznie, ponieważ obie miały swój rodowód w „Sokole”. W 1912 r. powstanie Polonii wspierali dawni działacze „Sokoła”, którzy na skutek szykan zabory byli zmuszeni rozwiązać TG „Sokół”. Kilka lat później szukali innych możliwości działania, tak postanowili założyć klub piłkarski Polonia Leszno. W Polonii Franciszek Olejniczak grał w latach 1928-1930, skąd trafił do ligi francuskiej.

Jego największe sukcesy przypadają na drugą połowę lat 30-tych. W sezonie 1936-1937 zdobył tytuł Mistrza Francji, a rok później w sezonie 1937–1938 z Olympique Marsylia sięgnął po Puchar Francji. Puchar Francji zdobył jeszcze w sezonie 1942-1943, ale chwilowo nie grał wtedy dla Olympique Marsylia.

Dawne boisko „Sokoła”, obecnie tereny firmy „Akwawit”

W zespole Olympique Marsylia (z krótką przerwą) grał przez 10 sezonów w latach 1936-1946. Jednak swoją przygodę z ligą francuską rozpoczął w sezonie 1930-1931 w drużynie Lens. Od roku 1936 związał swoją piłkarską karierę z zespołem z Marsylii, z którym odniósł największe sukcesy w karierze. W Ligue 1 (nazwa ligi francuskiej) tylko w barwach Olympique Marsylia rozegrał w sumie 147 meczów strzelając 8 bramek. Grał na pozycji środkowego pomocnika.

W zespole nazywany był „Olej”, ze względu na trudne do wymówienia nazwisko Olejniczak. W 1936 roku naturalizował się, co oznacza, że przyjął obywatelstwo francuskie – mówi Ewelina Massuyès, na stałe mieszkająca w Tuluzie na południu Francji, która przetłumaczyła informacje z języka francuskiego.

Na emeryturę przeszedł w roku 1947. Do końca życia mieszkał we Francji. Ostatnie lata życia spędził w Martigues we Francji, gdzie zmarł 6 lipca 1991 r. w wieku 80 lat.

Damian Małecki