Z wizytą u druhny Marii – leszczyńskiej Druhny 100-latki!


Działacze sokoli mają to do siebie, że często dożywają sędziwego wieku. Nie inaczej jest w przypadku Marii Marciniak, która 5 marca 2017 r. obchodziła swoje 100 urodziny. Z wizytą do przedwojennej druhny leszczyńskiego „Sokoła” udała się także delegacja naszego „Sokoła”.

Pierwsza z prawej druhna Maria Marciniak

Listy gratulacyjne

Delegacja leszczyńskiego „Sokoła” wzięła udział w urodzinach Marii Marciniak, które zorganizowała rodzina 5 marca 2017 r. W trakcie uroczystości Jubilatka odebrała życzenia od Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Premier Beaty Szydło. Okolicznościowy grawerton z życzeniami od druhów leszczyńskiego „Sokoła” przekazali Danuta i Zygmunt Sołtysikowie, warto nadmienić, że druhna Danka jest siostrzenicą naszej Jubilatki, dzięki czemu druhny miały kilkakrotnie okazję rozmawiać o „Sokole”.

Ziemia polska, ziemia święta
Na niej żyją Sokolęta
Żyję ja, żyjesz Ty,
Maszerujmy raz, dwa trzy!

Druhna Maria Marciniak (druga z prawej) w towarzystwie druhny Danuty Sołtysik (pierwsza z lewej)

Druhna Maria, mimo sędziwego wieku, nie miała trudności z wyrecytowaniem tego i kilku innych wierszy donoszących się do działalności „Sokoła”. Maria Marciniak do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie należała przed II wojną światową. W Lesznie spędziła większość życia. W połowie lat 80-tych wyjechała do córki do Poznania, gdzie przebywa do dziś.