Marzec i kwiecień w działalności Polowej Drużyny Sokoła!

Ostatnie dwa miesiące były dla członków Polowej Drużyny Sokoła w Lesznie bardzo pracowite. Oprócz szkoleń dla cywilów z regionu leszczyńskiego PDS Leszno wspomagało serię szkoleń w pozostałych gniazdach na terenie kraju (między innymi poprzez udostępnienie wyposażenia TG „Sokół”).

Pępowo

W Pępowie z pomocą pani Jolanty Nowackiej juniorzy z sekcji Pępowo powtórzyli oraz przećwiczyli techniki bandażowania (obwój kolisty, śrubowy i bardzo trudny – zaginany/stosunkowo luźny, więc nadający się do przytrzymywania opatrunków z grubą warstwą ocieplającą z waty, ligniny lub flaneli oraz opatrunek żółwiowy kolana rozbieżny i zbieżny). Powtórzono także zabezpieczenie ręki za pomocą dużej chusty trójkątnej. Następnie sokoli z Pępowa z pomocą druha Ryszarda Kosowskiego‍ rozpoczęli serie ćwiczeń będących wstępem do szkoleń z survivalu. W ramach zajęć nauczyli się jak przygotować i pozyskać chrust na ognisko, zapoznali się z obsługą kompasu i rozstawili 3 namioty, ucząc się tej umiejętności od podstaw. Przećwiczono się w sprawnym w demontażu namiotu i zwijaniu pałatek. W tym czasie druhna Małgorzata ułożyła z chrustu pokazowy stos ogniskowy i udokumentowała przebieg szkolenia. W nagrodę za zaangażowanie w szkolenie druh Ryszard rozdał jego uczestnikom bulwy topinamburua. Na koniec szkolenie na „Cegielni” pępowskie sokoły pod czujnym okiem druha Ryszarda przećwiczyły w praktyce pracę na przyrządach celowniczych, pracę na języku spustowym podczas pierwszych zajęć strzeleckich, które przeprowadzono przy użyciu karabinków pneumatycznych.

Natomiast 1 kwietnia 2022 miało miejsce szkolenie dla mieszkańców gminy Pępowo. Szkolenie miało na celu zapoznanie mieszkańców z konstrukcją karabinków z rodziny „AK” oraz rodzajami amunicji i ich konstrukcją. Ćwiczenia przeprowadziła Polowa Drużyna Sokoła Leszno. Na szkoleniu w części teoretycznej miała miejsce prelekcja przeprowadzona przez Ryszarda Kosowskiego, a część praktyczną związaną z rozkładaniem i składaniem karabinków z rodziny „AK” przeprowadzili: Komendant Polowej Drużyny Sokoła Kamil Klimaszewski, instruktor Polowej Drużyny Sokoła Eliza Sroka oraz druh z sekcji zamiejscowej „Rawicz” oraz kadet klasy mundurowej Krystian Idkowiak.

Kilkanaście dni później, 13 kwietnia obchodzono w Pępowie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Sokoli przed południem brali udział w uroczystościach katyńskich w Lesznie, natomiast po południu miała miejsce tzw. akcja „katyńska” pępowskich „sokołów”. Obejmowała między innymi zapalenie zniczy w 5 miejscach: pod tablicą katyńską na cokole pomnika Serca Jezusowego na cmentarzu w Pępowie, pod tablicą smoleńską na ścianie kościoła i pod 3 dębami katyńskimi w Pępowie. Następnie odbyła się rowerówka na „Cegielnię” i konkurs (z nagrodami) stawiania namiotów z pałatek na czas oraz ognisko.

Rawicz

W tym samym czasie szkolenia prowadziła sekcja Rawicz. W trakcie serii szkoleń druhowie z pomocą kadry PDS Leszno oraz zaproszonych instruktorów rozpoczęli serie ćwiczeń przypominających, będących powtórką zagadnień przepracowanych do tej pory w trakcie szkoleń PDS i nauki w klasach mundurowych. W ramach zajęć sekcja Rawicz powtórzyła zagadnienia związane z szykami patrolowymi, reakcją na kontakt ogniowy. Powtórzyła też postawy strzeleckie oraz wybrane techniki z zakresu samoobrony/walki wręcz. Dodatkowo w kwietniu jeden z weekendów poświęcony został na prelekcje dla cywilów.

W niedzielę 10 kwietnia 2022 druhowie z sekcji „Rawicz” kontynuowali naukę i utrwalali wiedzę poprzez trening już stałego elementu każdych zajęć, czyli reakcji na kontakt ogniowy oraz przemieszczanie się szykami patrolowymi oraz poruszanie się w „dwójkach”. Podczas niedzielnych zajęć druhowie z sekcji „Rawicz” między innymi poznali procedurę „HAK” i zostali zapoznani z podstawowymi rodzajami zasadzek z uwzględnieniem podziału na typ i kształt.

Natomiast 17 kwietnia 2022 na prośbę członków sekcji „Rawicz” odbył się trening dla osób chętnych z sekcji „Rawicz” mający na celu spalenie świątecznych kalorii. W związku z taką oddolną inicjatywą, kadra PDS Leszno nie mogła odmówić pomocy przy treningu swym druhom. Trening obejmował między innymi: reakcje na kontakt ogniowy, meldunek SAS, przejście do obrony okrężnej, pokonywanie terenu różnymi sposobami, tworzenie oraz przygotowanie improwizowanych pułapek.

Leszno

Natomiast 9 kwietnia 2022 zrealizowane zostały szkolenia dla mieszkańców miasta Leszna przy wsparciu partnerów: Stowarzyszenia Wojskowego „Grot”, Ligi Obrony Kraju Oddział w Lesznie, 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie oraz żołnierzy 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Na tej podstawie utworzone zostały stanowiska:

  • powtórzenie wiedzy z zakresu podstawowej obsługi broni
  • zachowania się po ogłoszeniu alarmu lotniczego
  • powtórzenia wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy
  • zajęcia strzeleckie z użyciem amunicji treningowej UTM oraz amunicji sportowej bocznego zapłonu

Podczas tego szkolenia druhowie z Rawicza wspomagali instruktorów PDS Leszno na punktach nauczania w ramach przygotowywania ich do roli „instruktorów wspomagających” celem przygotowania ich w dalszej przyszłości do roli samodzielnych instruktorów PDS Leszno.