Menu Zamknij

Odsłonięcie tablicy TG „Sokół” w Lesznie

Punktualnie o godz. 10.00 w piątek 27 grudnia 2019 r. w obecności władz miasta oraz zaproszonych gości nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” w Lesznie. Wydarzenie będzie się wpisywać w obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Powstałe w 1902 roku w Lesznie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest jednym z najbardziej zasłużonych dla rozwoju naszego miasta stowarzyszeń. Do wybuchu wojny w 1939 r. była to jedna z najbardziej znanych, szanowanych i rozpoznawanych organizacji patriotycznych w Lesznie – ze wstępu na tablicy.

Inicjatorem postawienia tablicy był Rafał Guciński, którego pracę kontynuował Damian Małecki, prezes TG „Sokół” w Lesznie, a zarazem autor tekstu, który znalazł się na tablicy. Fotografie wybrane zostały przez członków TG „Sokół” w Lesznie. Przedstawiają najbardziej zasłużonych działaczy organizacji ujętych w czasie uroczystości oficjalnych oraz ćwiczeń gimnastycznych.

Uroczystość odbędzie się o godz. 10.00 przed budynkiem leszczyńskiej „Ćwiczni”, która znajduje się u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. C.K. Norwida. Odsłonięcia tablicy dokona Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak oraz Andrzej Kotlarski, który reprezentuje TG „Sokół” w Lesznie.

Po uroczystości Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie zaprasza na okolicznościową kawę i ciasto w Bibliotece Ratuszowej.