Menu Zamknij

Odznaczenie dla prezesa TG „Sokół” w Lesznie

5 października 2020 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim druh Damian Małecki, prezes TG „Sokół” w Lesznie, odebrał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Druh Damian Małecki miał też zaszczyt przemówić w imieniu wszystkich odznaczonych. Odznaczenie wręczyła Aneta Niestrawska, Wicewojewoda Wielkopolski.

Odznaczenie, ze względu na Covid czekało na mnie blisko rok, udało mi się je odebrać dopiero za trzecim razem. Dziękuję wszystkim moim druhom, członkom „Sokoła” w Polsce i na świecie, dla których działam i bez których nie byłoby tego wyróżnienia – napisał po odebraniu odznaczenia prezes Damian Małecki.

Damian Małecki jest z wykształcenia historykiem, z zamiłowania publicystą, działaczem społecznym, ponadto autorem artykułów naukowych i popularnonaukowych. W latach 1994-1998 należał do ZHP. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2017 r. pełni funkcję prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Natomiast w 2011 r. wraz z grupą patriotów był inicjatorem reaktywowania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, którego został pierwszym prezesem.

Damian Małecki, prezes TG „Sokół” w Lesznie przemawia w imieniu odznaczonych

Z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” zetknął się w swojej rodzinne miejscowości Bukówcu Górnym, gdzie wstąpił do stowarzyszenia na przełomie 2007 i 2008 r. Od utworzenia „Sokoła” w Lesznie organizował lub współorganizował wiele wydarzeń, spotkań i imprez sportowych oraz kulturalnych. Zwieńczeniem tych działań były uroczystości w leszczyńskim ratuszu 27 stycznia 2019 r. związane z nadaniem sztandaru TG „Sokół” w Lesznie. Sztandar został wykonany z przekazanych przez sponsorów środków (rodzinę Opatrnych i Januszów).

Prezes leszczyńskiego „Sokoła” jest autorem dwóch książek, kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych publikowanych w prasie i w internecie (m.in. wp.pl, „wSieci Historii”, histmag.org, historykon.pl ) oraz trzech naukowych. Wielokrotnie prezentował historię „Sokoła” podczas wykładów okolicznościowych w Lesznie, ale również m.in. w Sanoku, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Zabrzu, Myszkowie, Stalowej Woli, Czeladzi, Wiedniu i wielu innych miastach.

Duży rozgłos przyniosła mu konferencja „Leszczyńska odpowiedź na niemieckie kłamstwa”, która stanowiła odpowiedź na niemiecką produkcję „Nasze matki, nasi ojcowie”. Spotkanie było stanowczym protestem wobec niemieckiego serialu. Celem spotkania, w którym głównym prelegentem był prof. Jan Żaryn, było pokazanie prawdziwego oblicza Armii Krajowej. Partnerami akcji była m.in. „Solidarność” w Lesznie, Związek Sybiraków w Lesznie oraz Instytut im. gen. Stefana ”Grota” Roweckiego.

W Lesznie 17 czerwca 2016 r. z jego inicjatywy miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy oraz wspólnego listu otwartego siedmiu stowarzyszeń do władz Miasta Leszna w sprawie remontu strzelnicy miejskiej. Sygnatariusze porozumienia wskazywali na korzyści przemawiające za remontem obiektu. Niespełna rok później, w maju 2017 r. Miasto Leszno pozyskało dofinansowanie na remont strzelnicy.

Był inicjatorem i współorganizatorem trzech wystaw („150-lecie powstania TG Sokół”, „Słodki i kwaśny. Bracia Jan i Józef Góreccy” oraz „dr Mieczysław Opatrny”), które zostały zaprezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie 30 stycznia 2017 r. Wernisaż wystawy odbył się w związku ze 150. rocznicą powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Następnie, m.in. dzięki jego i innych druhów staraniom, wystawa była prezentowana w innych miastach Polski (m.in. Senat RP, Krzeszów, Katowice, Stalowa Wola i Myszków).

20 kwietnia 2017 r. organizował obchody 150-lecia Sokolstwa Polskiego, które miały miejsce w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach udział wzięło blisko 40 gniazd sokolich z Polski oraz Litwy, Ukrainy i Czech. Z jego inicjatywy Narodowy Bank Polski wybił w 2017 r. okolicznościową monetę. Srebrna 10-złotówka z wizerunkiem działacza „Sokoła” weszła do sprzedaży 27 stycznia 2017 r. W trakcie obchodów 20 kwietnia 2017 r. odebrał z rąk szefowej Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej Brązowy Krzyż Zasługi nadany mi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, za zasługi w działalności społecznej, za propagowanie wychowania obywatelskiego i patriotycznego młodzieży, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, za działalność społeczną i charytatywną. Natomiast w 2019 r. był jednym z głównych organizatorów obchodów 100-lecia powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, które odbyły się 27 kwietnia 2019 r. w Centrum Olimpijskim przy PKOL-u.

Prywatnie lubi podróże po Polsce, zwłaszcza góry, jeziora i naturę. Ponadto pasjonuje się jazdą rowerem, francuskim południem, winem oraz serami. Lubi długie rozmowy o Polsce, historii, kulturze i sztuce oraz książki, przede wszystkim historyczne.