Wyróżnienie jakie otrzymałem 27.04.2019 roku w Warszawie w trakcie obchodów 100-lecia Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” jest wielkim wyróżnieniem.

Kiedy przyjmowałem komendę po swoim poprzedniku widziałem chaotyczne szkolenia będące tylko naśladownictwem szkoleń wojskowych. Widziałem jednak zaangażowanie Druhów i przedstawiłem bardzo konkretny plan działania. Postawiłem na rzetelną, żmudną i rzemieślniczą robotę z wynikami, które pojawią się dopiero z upływem czasu. Pamiętam spojrzenia Druhów jak mówiłem, że oni nie będą czuć różnicy w tych szkoleniach wraz z upływem czasu.
Plan się sprawdził, ciężka mozolna praca zaowocowała wysokimi wynikami szkolenia. Szkolenia oparte na konkretnej wizji i założeniach sprawiły, że leszczyński PDS wyprzedził znacznie samą koncepcje WOT odnośnie działań w mieście. Druhowie szkoleni byli do działań zabezpieczających i parapolicyjnych. W odpowiedzi na zagrożenie terrorystyczne opracowany został przeze mnie program „aktywnego zabójcy” i realizowany był w liceach miasta Leszna. Druhowie w podstawowym zakresie zapoznani zostali z elementami rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz pomocą przedmedyczną.

Zaproponowany też pomysł szkoleń dla ludności cywilnej czy samoobrona kobiet czy też ligi ratowniczo-strzeleckie to kolejne pomysły które promowały te proobronne działania Sokoła. Programy leszczyńskie zostały przedstawione na zlocie w Częstochowie i spotkały się z przychylnym przyjęciem Druhów z innych miast, a co więcej kolejne gniazda wprowadziły ten typ szkoleń do swoich działań.
Srebrny Medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” jest więc pewnym uhonorowaniem osiągniętych sukcesów, ale też obliguje do dalszych działań. Zaznaczyć należy, że te sukcesy nie były by możliwe bez zaangażowania Druhów z Polowych Drużyn Sokoła i w tym miejscu składam Podziękowanie naszym Druhom i liczę na dalsze ich zaangażowanie.
Marek Kasperski
Komenda Główna Polowych Drużyn Sokolich