W minioną sobotę, 17 września 2016 r. druhowie Jakub Bober oraz Łukasz Pacholski wzięli udział w ekstremalnym biegu z przeszkodami ?GROM Challenge? organizowanym przez ?GROM Group? uraz fundację ?Niezapomniani? w miejscowości Czerwony Bór na Podlasiu. Celem biegu jest propagowanie patriotyzmu, służby wojskowej, oraz niesienie pomocy i wsparcia weteranom, oraz rodzinom weteranów którzy odnieśli straty fizyczne bądź mentalne w trakcie pełnienia służby wojskowej.
Druhowie Jakub Bober i Łukasz Pacholski, uczestnicy „Grom Challenge”
Miejscem imprezy jest Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM , gdzie przed laty szkolili się operatorzy najbardziej elitarnej polskiej jednostki specjalnej. Trasa ustawiana jest przez byłych komandosów i skonstruowana jest tak, aby zaprezentować zawodnikom namiastkę jednego dnia z prawdziwej selekcji do Jednostki Wojskowej Grom. W tym roku trasa miała prawie 27 km. Grom Challenge weryfikuje nie tylko naszą kondycję i umiejętności fizyczne, ale także inteligencję i charakter. Rozmaite przeszkody terenowe w postaci torów przeszkód, odcinków trasy prowadzących przez bagna, trzęsawiska grząskie koryta rzek, obficie obrośniętych pokrzywami, torfowiska, żwirownie, potrafią nieźle dać w kość. Na trasie 16 zadań, których sędziami są byli „specjalsi”. Zakres zadań obejmuje m.in. od dźwiganie skrzynki z amunicją, bieg z 20 kg workiem na plecach, wspinaczkę po linie, rzut nożem, ewakuację rannego, zakładanie stazy, znajomości węzłów żeglarskich, strzelanie z broni palnej oraz orientację w terenie, podczas której należało zweryfikować odznaki jednostek wojskowych oraz parametry karabinów które leżały na trasie. Sędziowie byli surowi i skrupulatni w ocenianiu naszych zadań. Każde źle wykonane zadanie było odnotowane i przekładało się na wynik czasowy. Ponadto należało wykonać ćwiczenia karne, które kosztowały nas cenny czas i energię – tutaj nie ma taryfy ulgowej. Na koniec tor przeszkód na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Grom.
Okolicznościowy medal dla uczestników zawodów
Trasę pokonuje się w zespołach dwuosobowych, współpraca przekłada się na wspólny wynik końcowy. W tym roku na starcie stanęły 92 zespoły dwuosobowe. druhowie PDS Dobiegli z czasem 04:37:26 zajmując w tabeli 32 miejsce. Udział w biegu daje świetną motywację do rozwoju swoich umiejętności, nie tylko fizycznych i militarnych, ale także na wielu innych płaszczyznach, oraz chęć poprawy swojego wyniku w kolejnej edycji. Słowa „Siła i Honor? są drugą definicją biegu i należy się z tym zgodzić w stu procentach, ponieważ jak powiedział jeden z organizatorów „każdy kto podejmie się wyzwania jest zwycięzcą”.
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Czołem!
druh Jakub Bober