Komendant Marek Kasperski odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej!

Podczas wczorajszej Gali 100-lecia powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, która miała miejsce w Polskim Komitecie Olimpijskim W Warszawie, druh Marek Kasperski z TG „Sokół” w Lesznie odznaczony został srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju. Odznaczenie zostało wręczone przez zastępcę szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie ppłka Kazimierza Mączka.

druh komendanta Marek Kasperski odbiera odznaczenie z rąk przedstawiciela Ministra ON

Marek Kasperski jest funkcjonariuszem Policji, od ponad 18 lat pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie. Zajmuje się działalnością szkoleniową funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji Leszno w zakresie wyszkolenia strzeleckiego. Działa w strukturach Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, a także prowadzi szkolenia z zakresu obsługi urządzeń przeznaczonych do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej.

W okresie szkolnym członek Związku Harcerstwa Polskiego, a następnie służba wojskowa w JW 1401 zakończona z wyróżnieniem. Służba w Policji ukierunkowana na stałe podnoszenie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych, poza kursami instruktorskimi ukończył szkolenia z zakresu pomocy przedmedycznej w działaniach specjalnych.

Poza szkleniami resortowymi Marek Kasperski stałe podnosi poziom wyszkolenia. Wiąże się to z nawiązywaniem przez niego kontaktów ze szkoleniowcami z Służby Więziennej oraz jednostek specjalnych. W ramach tej współpracy poza służbą uczestniczył w szkleniach z zakresu technik interwencji w systemach walki Explosive Self Defence System i Krav Maga oraz Combat 56. Brał udział w szkoleniu organizowanym przez oficerów Jednostki Wojskowej GROM na terenie poligonu w Wędrzynie z zakresu walki w terenie zurbanizowanym i zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców. Uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez Służbę Więzienną, gdzie instruktorami byli operatorzy sił specjalnych. Marek Kasperski stale współpracuje z instruktorami technik walki oraz wyszkolenia strzeleckiego na terenie kraju, ale też Europy, w tym szczególnie Wielkiej Brytanii i Czech. W trakcie pracy w strukturach Grupy Realizacyjnej brał udział w ponad trzydziestu realizacjach bojowych na terenie Kraju. W obecnej chwili zdobytą wiedzę przekazuje członkom Polowych Drużyn Sokoła na terenie całego kraju.

Szkolenia prowadzone przez Marka Kasperskiego

W roku 2014 z ogromnym zapałem Marek Kasperski wsparł organizacje o charakterze proobronnym. W 2015 włączył się w pracę nad powstającą Polową Drużyną Sokoła w Lesznie. Nakreślony przez niego plan pracy został realizowany w kolejnych latach działania Polowej Drużyny Sokoła w Lesznie. W roku 2016 został Komendantem Polowej Drużyny Sokoła w Lesznie i tym samym otworzył nowy rodzaj szkoleń. Zdobyta przez niego wiedza na szkoleniach i pracy zawodowej została przekazana druhom tak, by ich jak najbardziej przygotować do działań w strukturach Obrony Terytorialnej oraz w innych służbach mundurowych.

Prowadzone przez niego szkolenia obejmują głównie działania o charakterze zabezpieczającym, taktykę walki w mieście, kładziony jest duży nacisk na podstawy pomocy przedmedycznej oraz wyszkolenie strzeleckie. Równolegle zachęca druhów do uczestnictwa w zawodach sportowych, w których odnoszą sukcesy, ale też spotkań o charakterze kulturalnym i historycznym.

Zaangażowanie Marka Kasperskiego, wyniesione m.in. z lat służby, przełożyło się na zaangażowanie się przez niego w działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Leszna. Polowa Drużyna Sokoła stała się gospodarzem szkoleń z zakresu samoobrony – pierwsze tego typu szkolenia realizowane dla druhów i czynnych funkcjonariuszy służb. Kolejne inicjowane przez Marka Kasperskiego szkolenia w ramach programu „Bezpieczna Kobieta” adresowane były dla mieszkanek Leszna. Nawiązane przez niego kontakty pozwoliły na zaproszenie jako instruktorów ekspertów z walki w systemie Explosive Self Defence System, tym samym szkolenia te stały się jednymi z najlepiej przeprowadzonych na terenie Leszna. Uczestniczyło w nich bezpłatnie około 300 kobiet – mieszkanek Leszna. Równolegle prowadzone były zajęcia w ramach Ligii Strzelecko-Ratowniczej, udział w nich wzięło ponad 1400 osób, które zapoznały się z podstawami wyszkolenia strzeleckiego oraz elementami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pojawienie się zagrożeń o charakterze terrorystycznym wymusiło opracowanie programu szkoleń mogących minimalizować skutki tych zamachów. Druhowie z Polowej Drużyny Sokoła przeszli przeszkolenie z zakresu podstaw rozpoznania minersko-pirotechnicznego, a także ruszył opracowany przez Marka Kasperskiego program „Aktywny zabójca”. Pierwsze zajęcia prowadzone były na terenie Liceum w Miejskiej Górce. Zajęcia były obserwowane przez instruktorów Służby Więziennej i zostały bardzo wysoko ocenione, co znalazło odbicie w umieszczeniu informacji o szkoleniu na stronie głównej Służby Więziennej. Analogicznie takie szkolenie poprowadzone zostało na terenie III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie razem z uczniami policyjnej klasy mundurowej.

Jakość prowadzonych działań, szkoleń spotkała się z wysoką oceną członków Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, na skutek czego w 2017 r. Marek Kasperski objął funkcję Komendanta Głównego Polowych Drużyn Sokoła w Polsce. Osiągnięte wyniki stały się motywacją dla innych Polowych Drużyn Sokoła, które powstawały na terenie Kraju i w dalszym ciągu powstają. Programy jakie opracował Marek Kasperski są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich Polowych Drużyn Sokoła w Polsce. Wysoki poziom zajęć sprawia, że druhowie z Polowych Drużyn Sokoła trafiają do służby w Siłach Zbrojnych, Policji czy Służby Więziennej i tam są bardzo wysoko oceniani, a niejednokrotnie, jak w przypadku żołnierzy Obrony Terytorialnej, kierowani na kursy instruktorskie.
W ramach prowadzonej działalności szkoleniowej Marek Kasperski prowadzi zajęcia dla członków Polowych Drużyn Sokoła, organizacji współpracujących z „Sokołem”, w tym Jednostkami Strzelca czy Związku Harcerstwa Polskiego. W ramach działań nawiązana została współpraca z jednostkami Wojska Polskiego i Policji, tak by druhowie mieli możliwość jak najbardziej pełnego zapoznania się z metodyką zajęć w tych formacjach i by szkolenie było jak najbardziej realistyczne i odpowiadało potrzebom służb.

Postawiony przez Marka Kasperskiego cel by „szkolenie unitarne w wojsku czy służbach dla druhów „Sokoła” nie było szczytem możliwości, a tylko rutyną” jak najbardziej został osiągnięty.

Pozostaje nam już tylko gratulować odznaczenia!