W trakcie wczorajszego zebrania zarządu TG „Sokół” w Lesznie zapadła decyzja o powołaniu nowego komendanta Polowej Drużyny Sokoła w Lesznie. Dotychczasowego komendanta Kamila Klimaszewskiego zastąpił Ryszard Kosowski, kilkukrotny uczestnik misji zagranicznych.
Druh Ryszard Kosowski – żołnierz zawodowy w latach 2000-2016. Absolwent szkoły podoficerskiej w Węgorzewie na kierunku rozpoznanie artyleryjskie, specjalność dalmierzysta. Uczestnik misji wojskowych w Iraku (2x), Afganistanie i Kosowie (2x) oraz ćwiczeń w Bośni i Hercegowinie. W wojsku pełnił funkcje dowódcy drużyny zmechanizowanej, dowódcy drużyny rozpoznawczej, samodzielnej grupy bojowej oraz instruktora cyklu szkolenia ogniowego w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Obecnie starszy sierżant w stanie spoczynku. Jego zainteresowania to nurkowanie (posiada kurs nurkowy P-1, specjalizacje: nawigacja, nocne nurkowanie, suchy skafander), survival, militaria i kowalstwo.
Z szeregów Polowej Drużyny Sokoła w Lesznie wyszło co najmniej 2 funkcjonariuszy policji, funkcjonariusz służby więziennej, 4 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i 3 żołnierzy zawodowych (w tym jeden oficer). Funkcję kolejnych komendantów pełnili:
Łukasz Pacholski (15 września 2014 – marzec 2015)
Wojciech Szyguła (marzec 2015 – 7 kwietnia 2016)
Marek Kasperski (21 kwietnia 2016 – 3 marca 2020)
Ziemowit Ćwikliński (3 marca 2020-1 lipca 2021)
Kamil Klimaszewski (1 lipca 2021 – 27 czerwca 2022)
Ryszard Kosowski (27 czerwca 2022 – ?)
Polową Drużynę Sokoła od początku stanowią pasjonaci strzelectwa i wojskowości. Jej członkowie szkolą się do wykonywania zadań parawojskowych, parapolicyjnych oraz paramedycznych. Ściśle współpracują z wojskiem oraz organizacjami o charakterze proobronnym. PDS jest nie tylko organizacją proobronną, ale ma też na celu propagowanie patriotyzmu poprzez szkolenia militarne oraz propagowanie wiedzy militarnej. Jej członkowie za cel stawiają sobie zdobywanie i doskonalenie wiedzy w temacie umiejętności bojowych, survivalowych, sanitarnych, strzelectwa taktycznego oraz doskonalenie sprawności fizycznej, pomoc w uzyskaniu umiejętności i atrybutów przydatnych ludziom wiążącym swoją przyszłość z wojskiem, budowanie przyjaźni i współpracy wśród organizacji patriotycznych, paramilitarnych oraz sportowych, organizowanie i wspieranie imprez paramilitarnych, strzeleckich i patriotycznych.
Treningi polegają w większości na doskonaleniu wiedzy nabytej od profesjonalistów na kursach i szkoleniach. Składają się na nie głównie marsze kondycyjne, marsze ubezpieczone, drille taktyczne i techniczne, ćwiczenia siłowe i wydolnościowe, szkolenia teoretyczne, ćwiczenia przedmedyczne. Wymogi jakie trzeba spełniać, by dołączyć do DPS to: ukończone 18 lat, posiadanie munduru wojskowego i butów za kostkę oraz posiadanie repliki broni (broń pozbawiona cech strzeleckich, replika ASG bądź gumikałach).